Informacje

Kim jest i co mogą Game Masterzy, Tutorzy i Game Administratorzy?

Jedno z kultowych pytań, którzy zadają gracze to: „GM dasz coś?” 😀 Jest to dość żenujące, gdyż po pierwsze mistrz gry nie może faworyzować graczy rozdając itemki wybranym osobom a po drugie nie zawsze GM ma możliwość używania komendy GM’a /i tworzącą itemki. Dlaczego tak jest? A no dlatego, że w ustawieniach serwera mamy kilka poziomów administratora gry, są nimi:

– Low Wizard
– God
– High Wizard
– Implementor

                Te 4 poziomy często decydują o prawach dla administracji serwera. Najniższy poziom Low Wizard często ma ograniczone komendy do teleportacji, przywołania gracza czy potwora, prawa te przypisywane są często tutorom, moderatorom ( o ile takie stanowiska istnieją na serwerze). God oraz High Wizard to zazwyczaj poziomy przeznaczone dla zwykłych GMów, tutaj w zależności od ustawień w plikach serwerowych mamy pełną gamę komend, które pozwalają tworzyć przedmioty, potwory, wyrzucać z gry, dodawać poziomy czy banować z poziomu gry.

Implementor to najwyższy poziom administracji, posiada wszelkie możliwości, które zostały wspomniane wcześniej, ale również takie jak wyłączanie serwera z poziomu gry czy restartowanie. Zazwyczaj poziom ten przyznawany jest SGM (o ile taka ranga istnieje na serwerze) a także GA.

Czy GM może oddać SM?

Po pierwsze przeanalizujmy kim jest GM? Jest to osoba, która ma za zadanie utrzymać porządek w grze. Do jego głównych zadań zazwyczaj należą: organizacja eventów, raportowanie błędów do technika, banowanie graczy. Game Master w metinie zazwyczaj nie ma funkcji, która pozwoli mu sprawdzić płatności za Smocze Monety lub pozwoli sprawdzić, jak straciłeś przedmiot. Wszystkie te czynności przypisane są albo do Game Administratora lub Technika i to właśnie im GM przekazuje informacje o Twoim problemie z smoczymi monetami więc nie oczekuj od niego cudów 😀

Technik – kim jest i za co jest odpowiedzialny?

Kim jest technik na serwerze? Jest to ogólnie osoba odpowiedzialna za to, aby serwer działał oraz pojawiały się nowości. W zależności od serwera w grze może posiadać rangę TECH lub po prostu GA. Zazwyczaj technik jest rzadko w grze a bardziej opiekuje się projektem poza grą, poprzez monitorowanie serwera, naprawę bugów, tworzenia funkcji pomagających GM’om sprawniej kontrolować grę. Jest to chyba najmniej doceniana i znana osoba z całej administracji, gdyż nie ma zazwyczaj bezpośredniego kontaktu z graczami, a jego zasługi często są przypisywane osobom, które informują o naprawach czy nowościach. Przykładem może być serwera Ravia gdzie całą robotę robił technik, a zasługi przypisywane były Isamu.

Czy administracja serwera ma zawsze rację?

Otóż nie, jakby to powiedział Tadeusz Sznuk. Administracja to też ludzie, mylą się i jeżeli jesteśmy pewni, że nie mają racji warto spróbować wytłumaczyć sytuację. Jednak, jeżeli dostałeś bana z Twojej winy to nie trać czasu i nie rób z siebie idioty. Podczas moich przygód z administracją serwerów metin2 niejednokrotnie miałem przypadki, gdzie byłem wyzywany przez osoby, które używały cheatów i twierdziły, że blokadę mają nałożoną niesłusznie. Najśmieszniejsza była cisza po wysłaniu nagrania do takiej osoby bo w 98% przy nałożeniu blokady miałem dowody.

Podziel się:
Exit mobile version