itemshop
Informacje

Itemshop – jaką funkcję pełni?

Podczas gry na globalnym jak i prywatnych serwerach metin2 spotkałem się z takimi zdaniami, że itemshop powinien być darmowy i wtedy nie byłoby „równych i równiejszych”. Oczywiście! Wszystko niech leci z moobów albo lepiej, niech GM stoi w m1 i rozdaje 😀 a po tygodniu serwer zostanie zamknięty, bo… no właśnie, hajs nie będzie się zgadzał a trzeba zapłacić za serwer, zabezpieczenia, administrację i reklamę. Czasami opłaty za prowadzenie serwera to koszty kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście mówimy tutaj o dużych serwerach, które się reklamują, potrzebują non stop administracji w grze i posiadają tysiące graczy!

Dlatego od czasu do czasu warto wpłacić parę złotych na serwer, na którym gramy, jednak litości wwalić 100-400 zł miesięcznie na grę, która w każdej chwili może zostać zamknięta? To dość nieopłacalne ryzyko. Osobiście nigdy tyle hajsu nie wrzuciłem jednorazowo w serwer, ale znam osoby, które wpłacają 400zł jako „starter pack” i dopiero wtedy zaczynają grę.

Czy można grać w metina bez IS’a?

Odpowiedź jest prosta! Oczywiście, że można. Miejmy jednak świadomość, że bez IS’a będziemy dość słabsi od naszych przeciwników. Dobrze wybrać prywatny serwer, który oferuje handel przedmiotami z IS’a wtedy bez wpłacenia złotówki może zgarnąć przedmioty z sklepu premium. Wiadomo musimy wtedy więcej czasu poświęcić na zdobycie złota bądź wartościowych itemów aby je wymienić na przedmioty za Smocze monety.

Smocza moneta z itemshopu

Za ile i kiedy kupić SMy?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się zakupić itemshop na start serwera to nie wywalajcie odłożonej kasy jednocześnie. Wpłacie połowę lub 1/3 tego i poczekajcie czy projekt nie padnie po kilku dniach, bo będzie pełny bugów lub nieobecnej administracji i ludzie go sobie odpuszczą. Podczas mojej „kariery” w metka spotkałem kilka takich rozdmuchanych projektów, które po miesiącu były tylko hejtowane przez graczy, że administracja ich okradła co jest totalną bzdurą, ponieważ nikt ich nie zmuszał do zakupu wirtualnej waluty. I tutaj przechodzimy do kolejnej ciekawej zagwozdki, czy GM może oddać pieniądze za itemshop?

Czy administracja może oddać pieniądze z itemshopu?

No właśnie, może? Oczywiście, że może, ale czy ma te pieniądze? No nie do końca, przy płatnościach SMS, administracja otrzymuje jakieś 50% z tego co wpłaciłeś no i jeszcze dochodzą do tego sprawy podatkowe. Czyli jeżeli płacisz 30 zł smsem za SM’y to administracja otrzymuje około 9/10 zł na czysto po odprowadzeniu i podzieleniu się firmą i państwem. Jeżeli nie dotarły do nas SM po wysłaniu SMS’a to w 95% jest to wina pośrednika dlatego w pierwszej kolejności zawsze pisz do pośrednika i nie zawracaj dupy GMowi w grze on często nawet nie wie, jak to sprawdzić bo jest tylko GMem. Podobna sytuacja jest z przelewami jednak tutaj często są tylko sprawy związane z płatnością podatków i tego typu bzdetami, gdyż pośrednik zazwyczaj zbiera procent lub nawet mniej. Jak widzimy administracji bardziej opłaca się, gdy robisz im przelew niż płacisz sms’em dlatego też ilość SM różni się w tych typach płatności.

Dochodząc do sedna, administracja serwera może oddać Ci pieniądze jednak tylko z własnej woli dodatkowo jest parę przeszkód, które stoją na przeszkodzie chociażby to, że to co wpłaciłeś administracja dostaje w pewnej części.

Co można kupić zamiast wydawania hajsu w IS?

Jest sporo opcji! Jeżeli wydajesz sporo na itemshop to też pewnie masz dużo do wyboru, od karnetu na siłownię, części do kompa, gry komputerowe kończąc na konsolach, komputerach i sprzęcie elektronicznym! Wiadomo mówimy tutaj o typowych metińczykach, którzy walą w topkę i na start wydają spore sumy ale są też osoby, które regularnie wpłacają co miesiąc po kilkadziesiąt złotych lub kilka stówek miesięcznie na serwer co w przeciągu kilku miesięcy sumuje się na poziomie nawet tysiąca złotych. Oczywiśćie to czy wydasz 50 czy 500 zł na serwer to Twój wybór ale zastanów się czy nie lepiej komuś pomóc poprzez wsparcie szlachetnej paczki czy inny tego typu akcji.

Podziel się: